Bebeklerde İlk 1000 gün nedir? Neden önemlidir?

Bebeğinizin anne rahmine düştüğü ilk günden, ikinci yaş doğum gününe kadar olan döneme ilk 1000 gün dönemi diyoruz. 

Bu sürecin ilk 9 aylık dönemi (270 gün) kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktorlarına aittir. Bebeğinizin doğduğu andaki ilk çığlığından başlayan o andan, ikinci yaş doğum gününe kadar olan süreç ise (365 + 365 = 730 gün)  biz çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarına aittir. 

Peki ilk 1000 gün neden önemlidir?

İnsanoğlunun en hızlı büyüme ve gelişme dönemi ilk 1000 günde olmaktadır. Bu dönemde yaşanan her türlü olumsuzluk, yanlış beslenme, normalden sapmaların geç farkedilmesi gibi durumlar bebeğinizin çocukluk ve yetişkinlik dönemini etkileyen sonuçları da beraberinde getirmektedir. 

Örneğin: İlk 2 yaşta bir bebeğin obes olması (yani aşırı kilo alımı ve mevcut kilonun olması gerekenin üzerinde olması) yetişkinlik dönemi obseite, diyabet gibi sonuçları beraberinde getirebilmektedir ya da tam tersine bebeğinizin olması gerekenden daha az kilo alması ve bu sürecin 6’ncı aydan sonra da sürmesi ileriye dönük kalıcı boy kısalığı ya da zekada etkilenme gibi sorunlara sebep olabilmektedir. 

Dolayısı ile; ilk 1000 günün ilk 270 gününde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılan düzenli kontroller ve tarama testleri, sonraki 730 günde bizler tarafından yapılan tarama programları, aylık takipler, aşılama programları ve beslenme  hepsinin aslında tek bir amacı vardır; “sağlıklı çocuk ve sağlıklı bireyler yetiştirmek”. 

 

Uzm. Dr. Ayşe Sibel Tuğral

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı – Kocaeli

BİZE ULAŞIN
Tüm sorularınız ve randevu için
bizi arayabilirsiniz.
KOCAELİ'NDEYİZ
https://kocaelicocukdoktorum.com/wp-content/uploads/2020/11/harita.jpg
ANLAŞMALI SİGORTA
FİRMALARI
Anlaşmalı sigorta firmalarımızın listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
BİZİ TAKİP EDİN
Çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda, güncel makalelerimiz, çocuk sağlığı ile ilgili paylaşımlarımız için bizi takip edin.
BİZE ULAŞIN
Tüm sorularınız ve randevu için bizi arayabilirsiniz.
KOCAELİ'NDEYİZ
https://kocaelicocukdoktorum.com/wp-content/uploads/2020/11/harita.jpg
BİZİ TAKİP EDİN
Güncel makalelerimiz, çocuk sağlığı ile ilgili paylaşımlarımız için bizi takip edin.
Sohbete başlayalım
Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?