Alerjik Marş (Alerjik Yürüyüş)

Alerjik marş ya da alerjik yürüyüş ne demek?

Alerjik çocuklarda öykü genellikle ilk 2 yaşta başlar. İlk 2 yaşta aile genel olarak gıda alerjileri ile karşı karşıya kalır.  En sık görülen gıda alerjileri de süt ve yumurtadır. İkinci yaşta yavaş yavaş gıda alerjileri sonlanırken çocuk da alerjik olduğu gıdaya tüketmeye başlar. Ancak aynı çocukta 2. yaştan itibaren solunum yolu alerjileri belirmeye başlar. Önce toz akarı alerjisi ile başlayan bu öyküde özellikle kreş yıllarında geçirilen sık üst solunum yolu enfeksiyonları ve bitmek bilmeyen öksürükler vardır. Aynı çocukta 5-6 yaşına doğru polen duyarlılığı başlar ve özellikle ilkbahar dönemi çocuk için kabus olmaya başlar.

İşte ilk 2 yaşta gıda alerjileri ile başlayan alerji öyküsünde gıda alerjileri sonlanırken, solunum yolu alerjilerinin başlaması ve kliniğin mevsimsel alerjik rinit (nezle) ya da alerjik astıma doğru ilerlemesine alerjik yürüyüş ya da alerjik marş denir.

Not: Tabii ki ve şükür ki gıda alerjisi olan her çocukta alerjik marş görmüyoruz.

 

Solunum yolu alerjenleri nedir?

Solunum yolu, nefes yolu ile aldığımız alerjenler. Bunların başında da toz akarı ve polen alerjileri gelir. Bunlar en çok bildiklerimizdir. Solunum yolu alerjenleri burnu ve göğsü yani alt ve üst solunum yollarını aynı anda etkiler. Nefes yolu ile alınan alerjenin solunum yolu ile ilk karşılaştığı organ burundur. Dolayısı ile alerjen ilk burundan girer ve ilk olarak burun ile ilgili şikayetler başlar.

Genel olarak solunum yolu alerjisi olan alerjik bir çocukta önce burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık, gözlerde sulanma başlar. Bu belirtiler solunum yolu alerjeninin üst solunum yolu bulgularıdır. Genel olarak bu belirtilerde aile çocuğun üşüttüğünü düşünür. Sonrasında bronşlar yavaş yavaş bu alerjen ile karşılaştığından, öksürük yakınması başlayacaktır. Ciddi alerjilerde buna nefes darlığı eşlik edecektir.

 

Alerjik nezle her zaman alerjik astım ile birlikte midir?

Genel olarak çocuklarda alerjik rinit ve alerjik astım birliktedir. Çok nadiren alerjik astım olmadan alerjik nezle tek başına da görülebilir. Alerjik rinit (nezle) ve alerjik astım ile birlikte olduğunda alerjik riniti tanımak, tanı koymak ve ailenin şikayetlerinin alerji ile ilgili olduğunu tahmin etmek zor değildir. Ama nadir de olsa alerjik rinit alerjik astım olmadan tek başına da görülebilir. Böyle durumlarda çocuğun belirtileri hep üst solunum yolu enfeksiyonu gibi düşünülür ve enfeksiyon gibi değerlendirildiğinde de gereksiz antibiyotik kullanımları başlar. Bu durum gereksiz antibiyotik kullanımına sebep olduğu gibi çocukta da doğru ilaçlar kullanılmadığı için bitmek bilmeyen şikayetlere neden olur.

 

Sağlıkla kalın

Uzm. Dr. Ayşe Sibel Tuğral

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı – Kocaeli

 

Alerji ile ilgili diğer yazılarım:

Mevsimsel Alerjik

 

 

 

 

 

 

 

 

BİZE ULAŞIN
Tüm sorularınız ve randevu için
bizi arayabilirsiniz.
KOCAELİ'NDEYİZ
https://kocaelicocukdoktorum.com/wp-content/uploads/2020/11/harita.jpg
ANLAŞMALI SİGORTA
FİRMALARI
Anlaşmalı sigorta firmalarımızın listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
BİZİ TAKİP EDİN
Çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda, güncel makalelerimiz, çocuk sağlığı ile ilgili paylaşımlarımız için bizi takip edin.
BİZE ULAŞIN
Tüm sorularınız ve randevu için bizi arayabilirsiniz.
KOCAELİ'NDEYİZ
https://kocaelicocukdoktorum.com/wp-content/uploads/2020/11/harita.jpg
BİZİ TAKİP EDİN
Güncel makalelerimiz, çocuk sağlığı ile ilgili paylaşımlarımız için bizi takip edin.
Sohbete başlayalım
Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?