Çocuklarda Covid 19 Klinik Seyri ve Covid 19 Geçirildikten Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuklarda Covid 19 genel olarak hafif ya da asemptomatik seyretmekle beraber, nadir de olsa hastaneye hatta yoğun bakıma yatış gerektiren durumlar olabilmektedir.

 1. Asemptomatik Grup: Hastalığa ait hiçbir şikayeti olmayan ama yapılan testlerde covid geçirdiği rastlantısal olarak saptanan grup.
 2. Ilımlı Şiddette Hastalık:
 • 4 günden kısa süren ateş
 • 1 haftadan kısa süren halsizlik, uyku hali ve kas ağrısı gibi yakınmaları olan grup
 1. Orta Şiddette Hastalık:
 • 4 günden uzun süren 38 ve üzeri ateş
 • 1 haftadan uzun süren kas ağrısı (miyalji), halsizlik ve uyku hali
 1. Şiddetli Hastalık:
 • 4 günden uzun süren 38 ve üzeri ateş
 • 1 haftadan uzun süren kas ağrısı, halsizlik ve uyku hali
 • Yoğun bakıma yatış gereksinimi

Dr Ayşe Sibel Tuğral | kocaeli çocuk doktoru | covid19 klinik seyir

Elimizdeki verilere göre üçüncü ve dördüncü grup yani orta şiddette ve şiddetli hastalık grubu kalp ve damar sistemi hastalıkları açısından daha yüksek riske sahiptir. Çocuklarda Covid 19 miyokardit olarak adlandırılan kalp kası iltihabına neden olabilmektedir. Yukarıdaki tanıma göre 4 günden uzun süren ateş önemli bir uyarıdır.

Diğer bir deyişle demem o ki: çocuğunuz covid 19 tanısı aldı ve 38 C ve üzeri ateş 4 günden uzun sürdü ise mutlaka sizi takip eden çocuk hekiminin bu durumdan bilgisi olmalıdır.

Ve yine orta ve şiddetli hastalık grubu özellikle ilk 6 ay günlük aktivite ve spor faaliyetlerine dönmeden önce takip eden çocuk hekimi ve hatta mümkün se çocuk kardiyoloğu tarafından değerlendirilmelidir.

 

Covid sonrası hangi semptomlar ne kadar devam edebilir?

Solunum sistemi:

Her ne kadar çocuklarda solunum sistemi tutulumu yetişkinlere göre daha nadir ise de özellikle orta ve şiddetli hastalık grubunda göğüs ağrısı, öksürük, egzersiz ile artan nefes darlığı akut hastalık sırasında olabilmektedir. Ve bu şikayetler 3 aya kadar da uzayabilmektedir.

 

Kalp:

 Çocuklarda herhalde en çok kaygı uyandıran organ tutulumu kalptir. Kalp tutulumu bazen akut hastalık sırasında oluşabileceği gibi bazen de akut hastalık geçirildikten sonraki 2-6 hafta aralığında kendini belli eden Mis-c sendromunun ilk belirtisi olabilmektedir.

Kalp tutulumunun başlıca belirtileri göğüs ağrısı, nefes almakta zorlanma, ritim bozukluğu ya da aşırı yorgunluk şeklinde olabilmektedir.

Özellikle hastalık sırasında ya da hastalık geçirildikten sonraki ilk 2 ayda göğüs ağrısı, aşırı yorgunluk ya da nefes almakta zorlanma gibi yakınmalarda mutlaka bir çocuk hekimi görmelidir.

Koku ve tat duyusunda bozulma:

Hastalık sırasında görülebileceği gibi sonrasında da çok uzun sürebilmektedir. Yaşam kalitesini bozuyor olmasının dışında çocuklardaki asıl önemi çocukta çok ciddi ve bir iştah kaybı ve beslenememe nedeni ile büyüme ve gelişmeyi bozabilmesidir.

Daha çok ergenlerde görülmektedir. Hastalığı geçiren 4 ergenden biri bu belirtiyi tanımlar

Çabuk yorulma ve genel halsizlik hali özellikle ergenlerde hiçbir kalp ya da solunum sistemi sıkıntısı olmadan aylarca devam edebilmektedir.

MİS-C sendromu:

Hastalık geçirildikten sonraki özellikle ilk 2-6 hafta aralığında ortaya çıkan kendisini tekrar ateşin orataya çıkması ve çoklu organ yetmezliği olarak belli eden durum. Daha önce ayrıntılı şekilde bahsettiğim için burada tekrar tanımlamadım. Bkz: Mis-c sendrom makalem…

 

Kaynak: AAP (American Academy of Pediatrics)

 

Sevgi ve sağlıkla kalın,

Uzm. Dr. Ayşe Sibel Tuğral

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı – Kocaeli

 

Konu ile ilgili diğer yazılarım:

Çocuğumun Covid 19 testi pozitif çıktı. Hangi durumlarda endişe etmeliyim?

Çocuğuma Niçin Covid 19 Aşısı yaptırmalıyım?

BİZE ULAŞIN
Tüm sorularınız ve randevu için
bizi arayabilirsiniz.
KOCAELİ'NDEYİZ
https://kocaelicocukdoktorum.com/wp-content/uploads/2020/11/harita.jpg
ANLAŞMALI SİGORTA
FİRMALARI
Anlaşmalı sigorta firmalarımızın listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
BİZİ TAKİP EDİN
Çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda, güncel makalelerimiz, çocuk sağlığı ile ilgili paylaşımlarımız için bizi takip edin.
BİZE ULAŞIN
Tüm sorularınız ve randevu için bizi arayabilirsiniz.
KOCAELİ'NDEYİZ
https://kocaelicocukdoktorum.com/wp-content/uploads/2020/11/harita.jpg
BİZİ TAKİP EDİN
Güncel makalelerimiz, çocuk sağlığı ile ilgili paylaşımlarımız için bizi takip edin.
Sohbete başlayalım
Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?