Demir Eksikliği Kliniği ve Belirtileri

Çocuklarda demir eksikliğine bağlı anemi (kansızlık) neden önemlidir?

Dr-Sibel-Tugral-demir-emilimi-kocaeli-çocuk-doktoru-anemi-demir eksikliği-kansızlıkVücudumuzda dolaşan alyuvarların en önemli görevi dokulara ve özellikle beyne O2 taşımaktır. Alyuvarların içinde bulunan hemoglobin dediğimiz ve oluşumunda özellikle demirin gerektiği madde bu O2 nin taşınmasından sorumlu birincil maddedir.

Demir eksikliği olan çocuklarda hemoglobin düşük olacağından dokulara taşınan O2 miktarı da düşer. Bu durum tüm doku ve organların büyümesini bozar ancak herhalde bu durumdan   en çok zarar gören doku beyin dokusudur.

Beyin dokusu ilk 1 yaşta en hızlı olmak üzere ilk 5 yaşta ve tüm çocukluk dönemi boyunca gelişmeye devam eder.

 

Demir eksikliği olan çocuklarda neler görülür ve ne zaman şüphe etmeliyiz?

Demir eksikliği olan çocuklarda iştahsızlık, solukluk vb gibi etkilerin olduğu hemen hemen her ebeveyn tarafından bilinmektedir.

Ancak birçok ebeveyn demir eksikliğinin beyin ve sinir doku üzerinde yarattığı kötü etkiler hakkında bilgi sahibi değildir.

Demir eksikliği olan çocuklarda anemi gelişmeden önceki erken dönemde bile dikkat sürelerinin daha kısa olduğu, algılarının daha bozuk olduğu, öğrenme güçlükleri yaşadıkları, sinir ileti hızlarının yavaş olduğu kanıtlanmıştır.

Özellikle süt çocuklarında huzursuzluk, uyku bozukluğu, anneden ayrılamama ve anneye aşırı bağımlı olma gibi nörolojik etkiler görülebilmektedir.

Yapılan bir çalışmada demir depoları düşük olan ergen kız çocuklarının 8 haftalık demir tedavisinden sonra sözel öğrenme ve hafızalarının çok daha iyi olduğu gösterilmiştir.

Dolayısı ile motor gelişim basamakları geriden gelen bir süt çocuğunda ya da aşırı unutkanlık, odaklanama, öğrenme güçlüğü olan bir okul çocuğunda demir eksikliğinden şüphe etmek çok da doğru bir davranış olur

Pagofaji olarak adlandırılan olağan dışı şeylerin tüketilmesi demir eksikliği anemisi belirtilerinden. Pagofajide kastedilen  toprak yeme, kıl yeme, terlik yalama, demir vb metalleri yalama, buz yeme gibi olağan dışı şeylerin tüketilmesidir.

 

Sevgi ve sağlıkla kalın,

Uzm. Dr. Ayşe Sibel Tuğral

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı – Kocaeli

 

 

İlgilenebileceğiniz diğer yazılarım:

Çocuğumda Demir Eksikliği Gelişmemesi İçin Ne Yapmalıyım?

BİZE ULAŞIN
Tüm sorularınız ve randevu için
bizi arayabilirsiniz.
KOCAELİ'NDEYİZ
https://kocaelicocukdoktorum.com/wp-content/uploads/2020/11/harita.jpg
ANLAŞMALI SİGORTA
FİRMALARI
Anlaşmalı sigorta firmalarımızın listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
BİZİ TAKİP EDİN
Çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda, güncel makalelerimiz, çocuk sağlığı ile ilgili paylaşımlarımız için bizi takip edin.
BİZE ULAŞIN
Tüm sorularınız ve randevu için bizi arayabilirsiniz.
KOCAELİ'NDEYİZ
https://kocaelicocukdoktorum.com/wp-content/uploads/2020/11/harita.jpg
BİZİ TAKİP EDİN
Güncel makalelerimiz, çocuk sağlığı ile ilgili paylaşımlarımız için bizi takip edin.
Sohbete başlayalım
Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?