Yenidoğan Bakımı – 2

Yenidoğan bakımı ile ilgili makalemin bu kısmında pratik bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak tecrübelerimi sizlerle paylaşmak çocuklarımızın sağlıklı büyümesine katkıda bulunmak için önem taşımaktadır.

Bebeğim sarardığını nasıl anlarım?

Bebekler doğduğunda sarı değildir. Genel olarak sarılık değeri ilk 5-7 gün artma eğilimindedir. 7 günden sonra kendiliğinden düşmeye başlar. Tüm bebeklerde sarılık gözlerde ve yüzde başlar. Bu nedenle önce göz beyazı ve yüz sararır. Sonra boyna, gövdeye ve bacaklara doğru sarılık seviye vererek ilerler. Bebeğinizin sararıp sararmadığını anlamanın en iyi yolu göz beyazına, yüze bakmak ve elinizi bebeğinizin teninin yanına getirip bebeğinizin sizin teninizden daha sarı olup olmadığını kontrol etmektir.

 

Bebeğimi nasıl uyutmalıyım?

Bebek güvenli bir karyola ya da beşiğe yatırılmalıdır. Yastıksız yatırılmalı, yatak çarşafı gergin olmalıdır. Sırt üstü pozisyonda yatırılmalıdır. Yüzüstü pozisyonda uyku bir yaşından önce önerilmez. Bu pozisyon bazen ani bebek ölümü sendromu sebebi olabilir.  Özellikle yüzü tülbent vs gibi nesnelerle örtülmemelidir.

 

Uyuduğu odada ışık nasıl olmalıdır?

Gece boyunca ışık olması melatonin salınımını bozarak uyku düzenin bozulmasına neden olur. Yenidoğan bebeğin odasında annenin bebeğini görmesine ve rahat hareket etmesine yetecek kadar zayıf ve loş bir ışık olmalıdır. Açılan fleoresan lambaların sarılık değerini düşürücü etkisi yoktur.

 

Oda ısısı ne olmalıdır?

Oda sıcaklığı 22-24 C derece aralığında olmalıdır. Bebek bu sıcaklık aralığında iki kat penye ile giydirilmelidir. Yaz bebeklerinde ortam sıcaklığının daha yüksek olması nedeni ile bebek daha ince giydirilebilir.

 

Bebekler her istendiğinde kucaklanmalı mı?  Büyüklerim kucağa alıştırma diyor o nedenle her defasında kucaklamıyorum. Doğru mu yapıyorum?

Bebekler anne karnı gibi çok güvenli bir ortamdan dış dünyaya geldiklerinde kendilerini güvende hissetmezler. Bebekler her istediğinde kucaklanmalıdır.

 

Bebeklerde alt temizliği.

Özellikle ilk aylarda hazır ıslak mendil kullanılmamalı, ılık suya ıslatılmış bir pamuk yardımı ile alt temizliği yapılmalıdır.

Temizlik her zaman önden arkaya doğru yapılmalıdır. Kaka yaptığı yerden öne doğru yapılan temizliklerde kaka içindeki mikroplar idrar yollarına doğru ilerleyerek özellikle kız bebeklerde idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilmektedir.

Erkek bebeklerde her temizlikte sünnet derisinin geriye çekilerek temizlik yapılması doğru değildir. Alt temizliği yapıldıktan sonra bir pişik önleyici ile  bez bölgesi nemlendirilmeli, pudra ise kesinlikle bakım için kullanılmamalıdır.

 

Yenidoğan bakımı ile ilgili diğer makalelerim;

Yenidoğan Bakımı – 1

Yenidoğan Bakımı – 3

 

Sağlıkla kalın

Uzm. Dr. Ayşe Sibel Tuğral

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı – Kocaeli

BİZE ULAŞIN
Tüm sorularınız ve randevu için
bizi arayabilirsiniz.
KOCAELİ'NDEYİZ
https://kocaelicocukdoktorum.com/wp-content/uploads/2020/11/harita.jpg
ANLAŞMALI SİGORTA
FİRMALARI
Anlaşmalı sigorta firmalarımızın listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
BİZİ TAKİP EDİN
Çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda, güncel makalelerimiz, çocuk sağlığı ile ilgili paylaşımlarımız için bizi takip edin.
BİZE ULAŞIN
Tüm sorularınız ve randevu için bizi arayabilirsiniz.
KOCAELİ'NDEYİZ
https://kocaelicocukdoktorum.com/wp-content/uploads/2020/11/harita.jpg
BİZİ TAKİP EDİN
Güncel makalelerimiz, çocuk sağlığı ile ilgili paylaşımlarımız için bizi takip edin.
Sohbete başlayalım
Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?