Bebeğiniz Her İstediğinde Onu Kucaklayın

Bebekler her istendiğinde kucaklanmalı mı?  Büyüklerim kucağa alıştırma diyor o nedenle her defasında kucaklamıyorum. Doğru mu yapıyorum?

Bebekler anne karnı gibi çok güvenli bir ortamdan dış dünyaya geldiklerinde kendilerini güvende hissetmezler. Bu doğrultuda rahatlıkla söyleyebiliriz; bebekler her istediğinde kucaklanmalıdır.

Bebekler anne karnında çok güvenli bir ortamda yaşar. Doğum gerçekleştiği andan itibaren ise bebek korunmaya çok muhtaçtır ve tüm bebekler kendilerini güvensiz bir ortamda hisseder. Özellikle ilk 3 ay bebeğinizin dış dünyaya adaptasyon sürecidir.

Bebeğiniz her ağladığında kucaklanmalıdır ve kendisinin güvende olduğunu, ebeveynleri olarak bebeğinizin yanında olduğunuzu ona hissettirmek gerekir. Zaten doğası gereği 3. aydan sonra yavaş yavaş kucak ihtiyaçları da azalmaya başlayacaktır. Burada en büyük destek babalara düşmektedir.

Bu konu ile ilgili maymun yavrularında yapılmış çok güzel bir çalışma vardır. Aynı anda doğmuş ikiz maymun yavrularından biri her beslenmede insanoğlu tarafından kafesten alınarak kucaklanmış ve biberonla beslenme bu şekilde yapılmış. Diğer yavru ise kafesten hiç çıkarılmadan biberon ile beslenmiştir. Her iki yavru da aynı miktarda süt içmelerine rağmen kucaklanarak beslenen yavru çok daha iyi kilo almıştır.

Yani sevgiyi hissetmek büyümeyi bile hızlandırmakta ve etkilememektedir.

 

Sağlıkla kalın

Uzm. Dr. Ayşe Sibel Tuğral

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı – Kocaeli

BİZE ULAŞIN
Tüm sorularınız ve randevu için
bizi arayabilirsiniz.
KOCAELİ'NDEYİZ
https://kocaelicocukdoktorum.com/wp-content/uploads/2020/11/harita.jpg
ANLAŞMALI SİGORTA
FİRMALARI
Anlaşmalı sigorta firmalarımızın listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
BİZİ TAKİP EDİN
Çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda, güncel makalelerimiz, çocuk sağlığı ile ilgili paylaşımlarımız için bizi takip edin.
BİZE ULAŞIN
Tüm sorularınız ve randevu için bizi arayabilirsiniz.
KOCAELİ'NDEYİZ
https://kocaelicocukdoktorum.com/wp-content/uploads/2020/11/harita.jpg
BİZİ TAKİP EDİN
Güncel makalelerimiz, çocuk sağlığı ile ilgili paylaşımlarımız için bizi takip edin.
Sohbete başlayalım
Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?